Tahran’da helikopter kazasında ölen Reisi için resmi tören: Fidan ve Yılmaz da katıldı

Helikopter kazasında ölen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için Tahran’daki Konferans Merkezi’nde resmi tören düzenlendi. Başkentteki taziye merasimine İran’ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri ev sahipliği yaptı.

Taziye programına Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet katıldı. Yılmaz ile Fidan, dua okuduktan sonra Muhbir ve Bakıriye ile diğer yetkililere taziyelerini iletti. Taziyeye 10 ülke Cumhurbaşkanı ve Başbakan, 20 ülke Bakan, yaklaşık 20 ülke de Parlamento Başkanı veya Özel Temsilci düzeyinde katıldı.

Reisi, Abdullahiyan ve diğer yetkililer için başkent Tahran’da İran lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından cenaze namazı kıldırılmıştı. Namaz sonrasında cenazeler, Azadi Meydanı’nda düzenlenecek tören için büyük bir kalabalık eşliğinde meydana götürülmüştü.

YARINKİ TÖREN PROGRAMI

Reisi’nin naaşının yarın sabah saatlerinde Bircend kentine ulaşması bekleniyor. Buradan ise Reisi’nin cenazesi defnedilmek üzere Meşhed kentine gönderilecek. Dişişleri Bakanı Abdullahiyan’ın cenazesi ise Tahran eyaletinin Rey kentinde toprağa verilecek. Diğer yetkililerinin de memleketlerinde defnedilmeleri bekleniyor.

REİSİ’NİN HELİKOPTERİNDE KİMLER VARDI?

İran Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs Pazar günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte bir barajın açılışını yapmak üzere sabah saatlerinde Azerbaycan’a gitmişti. Devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı’nın helikopteri İran-Azerbaycan sınırında yer alan Doğu Azerbaycan vilayetinde kaza geçirdi. Abdullahiyan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Reisi’ye eşlik edenler arasında öne çıkan isimler şunlar:

– Malik Rahmeti: Geçtiğimiz ocak ayından bu yana Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi olarak görev yapan Rahmeti, geçen yıl İran Özelleştirme Kurumu’nun başkanlığını yürütüyordu. Rahmeti, 1980’lerde yaşanan Irak-İran savaşı sırasında kimyasal silaha maruz kalmasından kaynaklanan hastalıklar sebebiyle vefat eden eski Devrim Muhafızları komutanı Zeynelabidin Hurram’ın yerine getirilmişti.

– Muhammed Ali el-Haşim: Cuma imamı ve Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde Veliyyi Fakih Temsilcisi görevini yürüten Muhammed Ali el-Haşim, İran Ordusu’nda Manevi Rehberlik Kurumu’nun başkanı olarak görev yaptı. Direnişçi Din Adamları Birliği Merkez Konseyi’nin üyesi idi. Ayrıca Cuma İmamları Konseyi üyesi, Lider Uzmanlar Konseyi üyesi ve İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin Azerbaycan İşleri üyesiydi.

Söz konusu isimler ile birlikte Reisi’nin güvenlik ekibinin lideri Serdar Seyed Mehdi Musavi, helikopter pilotu Albay Seyed Taher Mostafavi, yardımcı pilot Albay Mohsen Daryanush ve uçuş teknisyeni Binbaşı Behrouz Ghadimi de kazada hayatını kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir