Bu Gidişle Kurban’da Tavuk Keseceğiz! Küçükbaşların Bile Yanına Yaklaşılmıyor

Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarında fiyatlar adeta uçtu! Geçen yıla göre kurbanlık fiyatları neredeyse iki katına çıkarak alıcıları da satıcıları da şaşırttı. Özellikle büyükbaş hayvanlarda fiyatlar yüksek seviyelere ulaştı. Geçen yıl büyükbaş hissesi 16-20 bin lira arasında seyrederken, bu yıl 32-35 bin lira civarında seyrediyor. Küçükbaş hayvanlarda da benzer bir durum söz konusu; fiyatlar o kadar yükseldi ki, artık küçükbaş almak bile hayal olmaya başladı. Tüccarlar da müşteriler de durumdan memnun değil.

MALİYETLER NEDEN ARTTI?

Fiyat artışlarının arkasındaki nedenler ise birçok farklı faktöre dayanıyor. Üreticiler, artan kira, yem ve nakliye giderlerini fiyat artışlarıyla karşılamak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Örneğin, İstanbul’da geçen yıl 20 ila 40 bin lira aralığında olan pazaryeri kirası, bu yıl 100 bin liraya kadar çıktı. Yem fiyatları da torba başına 250-300 lira olan seviyelerden 600 liraya çıktı. Bunun yanı sıra akaryakıt zamları da nakliye maliyetlerini artırdı; Kastamonu’dan İstanbul’a gelen bir kamyonun maliyeti 45-50 bin lira iken, Niğde’den İstanbul’a giden bir kamyonun maliyeti yaklaşık 75 bin liraya yükseldi.

ALICI DA SATICI DA ZOR DURUMDA

Bu maliyet artışları, üreticileri fiyatları artırmaya mecbur bıraktı. Ancak alıcı sayısındaki azalma, üreticileri zor durumda bırakıyor. Üreticiler, hayvanları bayram sonunda kasaplara satmayı planlıyorlar. Bir satıcı, “Biz bittik, tükendik artık. Yem ve kira maliyetlerini karşılamak çok zor. İşçinin, emeklinin kurban kesmesi ise imkânsız” dedi. Alıcılar eli boş dönmekten korkuyor. Alibeyköy’deki kurban pazarında bir alıcı ise, “Asgari ücretliyim. Bu fiyatlarla bu yıl kesemeyeceğiz. Satıcıları da anlamak lazım. Masraflar onların da belini büktü ama bizim de elimizden bir şey gelmiyor” ifadelerini kullandı.

KURBAN HAYALİ BİR SONRAKİ YILA KALDI

Çoğu kişi ise fiyatlara bakıp gelecek yıl kurban kesmek ümidiyle pazardan eli boş dönüyor. Bu durum, hem üreticileri hem de alıcıları zor durumda bırakıyor ve Kurban Bayramı öncesindeki geleneksel alışverişlerde büyük bir değişikliğe neden oluyor. Yaşanan bu fiyat artışları, insanların Kurban Bayramı hazırlıklarını ve geleneğe olan bağlılıklarını da etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir